Хресна Дорога

Хресна Дорога

19.01.2024

Навесні 2020 р. настав новий етап у розвитку Центру паломника Симеона Лукача. Отець-парох Ярослав Середюк пригадує, що тоді було кілька ідей щодо того, як далі розвивати це місце. Однією з них була Хресна Дорога.

«Коли в нас виникла ця ідея, ми переглянули безліч подібних проєктів та дійшли до висновку, що хочемо зробити щось унікальне», – зазначав о. Ярослав Середюк.

Рельєфи села дозволили зробити справді унікальний проєкт, який майстерно задумав та втілив у життя архітектор Юрій Ковальчук. Хресна Дорога стала справжньою окрасою для цілого села та всіх прочан, які відвідують це святе місце.

Починаючи з весни 2020 року в с. Старуня, Богородчанського району, в Центрі паломника “Симеон Лукач”, активно тривали роботи по зведенню Хресної Дороги. Щоразу до будівництва долучалися й місцеві жителі, а також і прочани та гості села.

«Комплекс розміщено на схилі пагорба, рельєф якого було видозмінено для формування композиції у вигляді серпантинного ходу між стаціями Хресної дороги з поступовим підйомом вгору. На вході до Хресної дороги влаштовано Вхідну групу, котра розкриває лінійну перспективу на Каплицю з Джерелом, Гріб Господній та Хрест на вершині. Каплицю з чашею для освячення води запроєктовано в місці чинного природного джерела з власною історією, яку були вирішено продовжити в утвореному вигляді. Серпантин Хресної дороги побудовано таким чином, що за прикладом гнуття виноградної лозини звивається пагоном вгору до вершини та відгинається під вагою грона, яким є Гріб Господній, а стації впродовж ходу Хресної дороги символізують відростки листків та зародки плодів», – ділиться архітектор проєкту Юрій Ковальчук.

За його словами, акцентом композиції комплексу “Хресної дороги” є Хрест на вершині пагорба, який має висоту 25 м – запроєктований у вигляді металевої конструкції з перфорованою обшивкою, комплексним підсвіченням, а в основі влаштовано Каплицю Святої Родини, котра виконана з прозорими скляними стінками та куполом, доповнюючи силует Хреста.

Будівництво йшло дуже швидкими темпами, так що у серпні вже тривали роботи по доброустрою території, зокрема робітники розчищали землю та вкладали бруківку для майбутніх стежок Хресного шляху.

Паралельно ж майстри виконували працю з виготовлення дерев’яних хрестів стацій. Їх також прикрашатимуть різьблені ікони із зображенням конкретної події із хресного шляху нашого Спасителя.

Загальна довжина Хресної Дороги становить понад пів кілометра.

В найближчому майбутньому планується, що дерев’яні хрести зі зображенням стацій замінять на спеціальні стели, де будуть викладені мозаїчні ікони, які ілюструватимуть конкретну стацію.

Відкриття Хресної Дороги

У неділю, 27 вересня 2020 року, коли Церква відзначає велике свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, у Центрі паломника “Симеон Лукач” вперше провели богослужіння на новозведеній Хресній Дорозі.

Розпочалися моління із Божественної Літургії в храмі святих апостолів Петра і Павла. Спільну молитву очолив о. Іван Стефурак – директор Департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ. Йому співслужили отці: Василь Гоголь, Іван Бойко, Іван Херманчук, Юрій Сидір та Володимир Лукашевський.

Роздумуючи над Божим словом під час проповіді, о. Іван Стефурак розповів про встановлення та зміст свята Воздвиження Чесного Хреста. Окрім того, отець-проповідник, цитуючи слова апостола Павла з листа до Коринтян «Слово про хрест – глупота тим, що погибають, а для нас, що спасаємося – сила Божа» (1Кор. 1,18), запитав слухачів, що можуть означати ці слова для нас, людей XXI століття?

«Подивімось довкола: як тоді, так і тепер більшість людей заклопотані виключно земними речами і хрест для таких – це річ, від якої потрібно втекти якомога далі, адже це зайве терпіння, невигода, стриманість. Для таких, як зауважує Апостол Павло, це, як мінімум, – глупота», – каже о. Іван. 

Проповідник закликав збагнути, що Ісус своєю смертю на Хресті перетворив кару на благодать, а смерть на воскресіння: «Дерево, на якому був покараний Христос, стає деревом життя, знаменням воскресіння».

Після спільної молитви о. Іван Стефурак прочитав Декрет Архієпископа і Митрополита Івано-Франківського Владики Володимира Війтишина, згідно з яким вірних заохочують брати участь у богослужіннях, які відбуваються в Центрі паломника “Симеон Лукач”, що у с. Старуня. Також із Декрету усі довідались, що відповідальними за розвиток Центру є: прот. Олексій Данилюк, ректорат та вся спільнота Духовної семінарії; отець-адміністратор храму святих апостолів Петра і Павла прот. Ярослав Середюк та прот. Іван Жук, еклезіарх Архієпархії. Вони покликані докладати усіх зусиль, щоби Центр паломника “Симеон Лукач” розвивався та сприяв користі всіх вірних, які туди прибуватимуть.

Опісля всі парафіяни, гості та прочани взяли учать у першій молитві на новозведеній Хресній Дорозі. Очолив моління отець-протопресвітер Солотвинський Володимир Вишнівський. Участь в історичній молитві взяли десять священнослужителів та близько тисячі вірян. Саме ж офіційне відкриття та освячення відбулися згодом.

Перемога проєкту на Всеукраїнському конкурсі

Цікавим є факт, що вже за рік часу, 27-29 серпня 2021 року, в рамках Фестивалю “Українська національна премія з ландшафтної архітектури та дизайну”, організованому Національною спілкою архітекторів України та журналом “Ландшафт і архітектура”, за підтримки Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, спільно з Ботанічним садом ім. академіка О. В. Фоміна, відбулась фінальна частина та нагородження авторів кращих реалізованих об’єктів в галузі ландшафтної архітектури, міського планування, ландшафтного будівництва та садово-паркового мистецтва.

До участі в премії архітектор Юрій Ковальчук представив проєкт «Хресна дорога в Центрі паломника “Симеон Лукач”, який і став Лауреатом 1-го ступеня у номінації “Кращий реалізований об’єкт громадського простору” (категорія “Сакральний простір”).

Перемогу автору проєкту присвоєно за підсумком роботи професійного журі за участі провідних ландшафтних архітекторів України, а також запрошених відомих закордонних митців та архітекторів із Бельгії, Латвії, північної Ірландії, Італії та Грузії, котрі проводили огляд робіт напередодні.

Під час представлення проєкту автором та під час його колективного обговорення відзначено високий рівень відповідності проєктних рішень згідно з засадами сталого розвитку, відповідності об’єкта природній ситуації, якісне архітектурно-планувальне рішення, “глибину образу”, якість підбору компонентів та виконання самих робіт, а також якість експозиційного матеріалу, представленого на конкурс.

«Найбільше стимулюють до розвитку та самовіддачі нематеріальні цінності. Задоволення від процесу реалізації в розумінні високого соціального і духовного значення тепер ще й підтверджено на національному рівні. Дякую всім причетним за вклад у розвиток такої благородної справи!», – висловив подяку Юрій Ковальчук.

Останні новини

Нічні чування, які щомісяця відбуваються у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача, зібрали понад дві тисячі вірян на молитву. Прочани прибувають...

У четвер, 22 серпня, у Старуні провели молитовні чування-відпуст з нагоди 60-ї річниці від дня народження для Неба блаженного священномученика...

Спільні моління тисяч прочан під проводом Владики Венедикта Алексійчука, роздуми на Хресній Дорозі нашого Спасителя та уділення повного відпусту –...

Щомісяця все більше паломників прибуває до Відпустового центру блаженного Симеона Лукача, щоб спільно вимолювати у Господа заступництва для нашої землі...

«28 сімей — 28 ікон»: саме така ініціатива стартувала у січні цього року у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача, що...

«Симеон Лукач є прославлений блаженним тому, що він хотів перебувати й шукав зустрічі із Тим, Який є Святим. Просімо заступництва...