Будівництво собору
Хронологія будівництва собору Блаженного Симеона Лукача
Вересень 2021 р.:
Після річниці першого паломницького ходу Хресною дорогою, Робоча група реалізації на той час ще «Центру паломника «Симеон Лукач» розпочала обговорення наступних черг сакрального комплексу.
Жовтень 2021 р.:
Проєктною групою представлено концепцію генплану комплексу із будівництвом Собору на 800-1000 вірян. В ході обговорення Робочою групою узгоджено Завдання на проєктування та сформовано функціональну організацію проєктного рішення.
Листопад-грудень 2021 р.
Проєктна група працює над концепцією проєкту, консультується зі священниками та досвідченими спеціалістами сакральної архітектури. За результатами попередніх напрацювань, аналізу ландшафтних умов ділянки та концептуальних рішень вже реалізованої частини – Хресної дороги та Хреста, назріває питання про раціональність рішення щодо проєктування «класичного» варіанту церкви та перевага надається варіанту архітектури, дещо «незвичної» в контексті регіональної приналежності, та, поряд з тим, сучасного її бачення, силуетної стилізації, впізнаваності.
Лютий 2022 р.
Кілька днів до повномасштабної війни – архітектор презентує перші візуалізації Собору, що «виростає з пагорба», приміщення для вірян (нава) розміщується заглиблено в землю, а вівтарна частина – «виростає» вгору, здіймаючись над пагорбом білою вершиною. Символізм рішення полягає в змістовній та силуетній стилізації: заглиблена частина храму, де розміщуватимуться віряни, уособлює підпільне служіння Симеона Лукача в часи гонінь УГКЦ, сила чисельної молитви дає можливість церкві вистояти та «вирватись з-під землі», постати світлим силуетом та височіти понад буденністю. Фронтальний фасад Собору водночас символізує постать Симеона, що стоїть на схилі пагорба обличчям до рідного села та, розгорнувши руки, запрошує християн в «обійми молитви». Неординарне архітектурне рішення ескізної пропозиції проєкту було одноголосно прийняте Робочою групою та схвалено «в роботу», з чого й розпочалась клопітка праця над проєктом.
Війна внесла свої корективи і робота над проєктом була тимчасово призупинена… а коли в травні того ж року ініціаторами Робочої групи було прийнято сміливе рішення про продовження робіт – усі відразу приступили до активної фази: проведено геодезичні вишукування, сформовано «посадку» будівлі та виконано геодезичну прив’язку, проведено інженерно-геологічні вишукування та активно розробляється проєктна документація, розпочинається цикл підготовчих робіт на території об’єкта.
Червень–липень 2022 р.:
Після отримання статусу Відпустового центру, презентацію проекту було представлено на Єпархіальному засіданні за участі Архиєпископа і Митрополита Івано-Франківського Володимира Війтишина. Сучасне бачення архітектури новостворюваного Відпустового центру отримало схвальні відгуки та прийнято таким, що має право на реалізацію в рамках проекту всього Сакрального комплексу.
Жовтень 2022 р.:
На черговому обговоренні Робочою групою, з урахуванням побажань Митрополита, прийнято рішення про формування двоповерхової споруди, в котрій у цокольному поверсі розміщуватимуться «мощі Блаженного Симеона Лукача», а також, за наполегливої ініціативи меценатів, розглянуто варіанти збільшення проєктної місткості Собору. Тим часом «ліве крило» споруджено в один рівень та розпочато виконання фундаментів «правого крила». Архітектори інтенсивно працюють над коригуванням проєкту, що ускладнюється уже виконаними на той період будівельно-монтажними роботами по бічних частинах.
10 жовтня священники Відпустового центру о. Юрій Сидір та о. Володимир Лукашевський, після молитви Божественної Літургії, благословили місце під будівницвто собору.
В той же час розпочато виїмку котловану для будівлі Собору, та спорудження «бічних крил» будівлі – адміністративних та допоміжних приміщень.
Грудень 2022 р.:
Споруджено 2 рівні «Лівого крила» та розпочато спорудження стін «правого крила». На засідання Робочої групи представляється оновлена концепція проекту центральної частини Собору, місткістю 2000 вірян, яка вписана в уже реалізовані будівельні рішення та полягає в розширенню нави в глибину пагорба – отримує одностайне схвалення.
Січень-лютий 2023 р.:
Завершуються будівельно-монтажні роботи зі спорудження «лівого та правого крил» Собору.
Березень-квітень 2023 р.:
Будівництво Каплиці Благовіщення Пречистої Діви Марії, благоустрій «Верхньої площі». Розпочато земляні роботи з розширення котловану для будівництва основної частини Собору, активно проводяться проєктні роботи по основній частині Собору.
29 квітня 2023 р. – освячення Каплиці Благовіщення Пречистої Діви Марії.
Травень 2023 р.:
Розпочато влаштування фундаментних подушок основної частини Собору, виконано розчищення та початкову підсипку «Головної алеї» (дороги до Собору).
Червень 2023 р.:
Продовжуються монолітні залізобетонні роботи, частина фундаментних подушок вже реалізована, розпочато монтаж армування фундаментних стін, влаштовуються фундаментні плити цокольного рівня Собору, де розміщуватиметься Каплиця з мощами блаженного Симеона Лукача. Виконуються роботи із влаштування під’їзної та кругової дороги, виведення їх «в рівень».
Липень 2023 р.:
Розпочато бетонування першого ярусу монолітних залізобетонних фундаментних стін, що матимуть висоту в основному близько 6 м, а у найвищих місцях – майже 10 м.
Серпень 2023 р.
В час візиту до Івано-Франківська Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава проведено відеопрезентацію проєкту Собору Блаженних новомучеників УГКЦ в складі Сакрального комплексу «Відпустовий центр блаженного Симеона Лукача в с. Старуня» – проведено детальні обговорення та отримано схвалення проєктного рішення. Обговорено функціональні сценарії майбутньої діяльності. Опісля, Робочою групою обмірковано можливість розміщення курсу Духовної Семінарії УГКЦ в межах комплексу – архітекторами запропоноване відповідне рішення зі зміни призначення приміщень «Лівого крила» та добудовою житлового блоку.
Вересень 2023 р.:
Продовжується спорудження монолітних залізобетонних фундаментних стін основної частини Собору, розробляється проєкт житлового блоку Семінарії при «Лівому крилі». Виконуються гідроізоляційні роботи по зовнішньому контуру будівлі та підготовка до зворотної засипки «пазух» фундаментних стін. Реалізовано підсипку базового рівня «Головної площі», виконуються роботи із підсипки «Головної алеї» з виведенням її «в рівень».
Розділ ІІ
Жовтень 2023 р.
Будівельні роботи активно тривають – уже завершено зведення фундаментних стін цокольного поверху основної частини Собору, де за проєктом передбачено Каплицю з Мощами Блаженного Симеона Лукача, Криптову залу та допоміжні приміщення.
14 жовтня 2023 р. відбулась проща спільноти Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата до Старуні, в часі якої здійснено освячення наріжного каменю Собору, котрий закладено в приміщенні Каплиці.
Розпочались роботи із влаштування плити перекриття цокольної частини.
Листопад 2023 р.:
Тривають роботи з влаштування перекриття цокольного поверху основної частини Собору та зовнішньої гідроізоляції заглиблених стін, виконання периметральної системи глибинного дренажу, з поетапною зворотною засипкою пазух фундаментів – таким чином силует нави Собору поступово набуває свого «підземного статусу».
Розпочато влаштування фундаментних подушок та стін житлового блоку Семінарії.
Паралельно з будівельно-монтажними роботами, проводяться ландшафтно-земляні роботи – на кінець листопада уже чітко окреслюється контур та рівень Головної площі, що вражатиме своїми масштабами, а також сплановано траєкторії доріг – Головної алеї та кругового об’їзду.
Грудень 2023 р.:
Головна споруда Собору набирає своїх характерних проєктних ознак – після демонтажу опалубки перекриття цокольної частини, разом із великопролітним перекриттям приміщень, власне реалізована і балконна плита перед головним фасадом, що відкрилась оку пластикою форми та дивовижною консольною конструкцією – додаючи розуміння про масштабність проєкту та надихаючи всіх на подальші проектно-будівельні звершення.
В головній наві Собору «виростають» дві 10-метрові колони, на котрі опиратиметься оболонка перекриття та основа купола.
Тривають роботи зведення стін житлового блоку семінарії – завершується спорудження стін приміщень -1-го поверху.