Поставити себе на місце іншої людини означає увійти «в її шкуру», втілитися в неї… Хіба ж не саме це зробив для людства Христос?
Часто буває, що, на думку одного зі співподругів, життя іншого — набагато приємніше і приносить більше задоволень, аніж його власне. Коли людина почувається так, ніби її не розуміють, вона без вагань каже: «Постав себе хоч на хвилину на моє місце!»
Спроба поставити себе на місце іншого — це одна з найпрекрасніших форм любові.
Наслідувати Христа у подружжі
Йдеться про те, щоби полишити ненадовго свою точку відліку, змінити погляд, і зосередитися на тому, як ця справа виглядає з точки зору співподруга. Спробувати зробити своїм його спосіб мислення. Щоби постаратися відчути те, що відчуває він, пізнати досвід, який отримує він. Одним словом, стати ним, при цьому залишаючись собою.
Це прекрасні риси, які психолог Карл Роджерс назвав емпатією (від грецького «відчувати/страждати в»). Святий Павло казав: «Радуйтеся з тими, що радуються; плачте з тими, що плачуть» (Рим 12,15).
Втілення в іншого
Поставити себе на місце іншої людини — це увійти в її шкуру, втілитися в неї… Хіба ж не це саме зробив Христос своїм народженням? Він прийшов не провідати людей як турист, не з’явився у гелікоптері, щоб обіцяти людям небо. Він став людиною. Зазнав голоду, спраги, страждань, прийшов на світ і помер у найгірших можливих умовах.
Христос став «емпатією Бога». Слово стало тілом. Він прийняв людське тіло, став плоттю. Втілення — відповідне слово, набагато сильніше за звичну «емпатію». Христос став людиною, залишаючись при цьому Богом. Завдяки цьому Він став взірцем для наслідуання у кожних близьких людських стосунках.
Тому — чоловіки, «станьте жінками» на якусь мить, залишаючись чоловіками. Жінки, «станьте чоловіками», залишаючись жінками. Батьки, «станьте дітьми», повними делікатного розуміння, залишаючись при цьому дорослими.
Джерело: CREDO