103 роки тому у Фатімі об’явилася Мати Божа
13.05.2020
Фатіма – невелике містечко в Португалії з лагідним арабським жіночим ім’ям, яке збереглося з часів його заснування, – є одним із найбільших світових паломницьких центрів, де розташований найвідоміший у світі санктуарій Пресвятої Богородиці. Щороку 13 травня та 13 жовтня сюди з’їжджаються сотні тисяч паломників, щоб святкувати річницю незабутніх об’явлень Діви Марії і благати Її про заступництво для цілого людства.
Об’явлення Богородиці, яке сталося у Фатімі на початку ХХ ст., було найбільшим одкровенням Божої Матері з моменту Її успення та вознесіння на Небо. Католицька Церква визнала Фатімські об’явлення істинним чудом – найважливішим посланням Богородиці сучасному світу.
Діва Марія явила Себе у Фатімі в період кривавого лихоліття Першої світової війни, що вперше потрясла світ небаченими доти масштабами людиновбивства. Церква закликала тоді всіх вірних молитися до Богородиці з проханням зупинити війну і повернути світові мир. Фатімське об’явлення було милосердною відповіддю Божої Матері на виклики ХХ ст. У Своєму посланні Вона не тільки показала, якими жахливими можуть бути наслідки всесвітнього гріха – ненависті й розподілу, зверхності та несправедливості, зневаги до людської гідності, але й указала шлях до їх виправлення: загальне покаяння і неустанна молитва. Тому Фатімська святиня стала місцем молитви за зцілення недугів сучасного людства, молитви, що зупинить зло і не дасть людству дійти до самознищення.
***
В неділю, 13 травня 1917 року, троє маленьких пастушків – десятилітня Люсія Сантос, дев’ятилітній Франциско Марто та його сестра, семилітня Жасінта – пасли вівці на полі Кова-да-Ірія в околиці Фатіми. Зненацька небо пронизала блискавка, і перелякані діти побачили в небі сяючу постать, одягнену в білий одяг. У Панні з юним красивим обличчям, що стояла над невеличким дубом на легкій хмаринці і тримала в руках вервицю, діти впізнали саму Пресвяту Богородицю. З того дня Діва Марія з’являлася їм ще п’ять разів поспіль – щомісяця 13 числа. Останнє об’явлення Пресвятої Богородиці сталося 13 жовтня 1917 року.
Під час об’явлень Пресвяту Богородицю бачили лише троє дітей, яким Вона об’явилася вперше, хоч, починаючи з другого об’явлення, при цій події завжди були присутні люди – щоразу більше й більше. Лише Люсія й Жасінта чули Діву Марію і тільки Люсія могла розмовляти з нею. В часі своїх об’явлень Богородиця передала дітям особливі повідомлення, так звані «Три таємниці», або «Три послання», які Вона просила до часу не розголошувати. Незадовго після об’явлень Франциско й Жасінта покинули цей світ. Люсія Санто була єдиною, хто знав про зміст послань. Згодом дівчина пішла до монастиря, та не розголошувала Богородичних таємниць. Лише згодом з Божого дозволу, що був даний їй під час ще кількох особистих об’явлень, с. Люсія записала свої докладні спогади про зустріч із Божою Матір’ю та зміст Її таємниць.
Першою таємницею було видіння пекла, яке відкрилося дітям і дуже налякало їх. Вони побачили страждання нерозкаяних грішників, позбавлених Божої благодаті.
Друга таємниця передрікала швидке закінчення Першої світової війни, що якраз тривала, та загрозу початку Другої світової війни. Діва Марія говорила також і про загрозу комунізму, про голод, численні смерті, переслідування Церкви, знищення цілих націй і особливу роль Росії в історії людства на межі тисячоліть. Пресвята Богородиця закликала до вшанування її Непорочного Серця. Особливо ж Вона наголосила на необхідності посвятити Росію Її Непорочному Серцю та завжди молитися за навернення цієї країни.
Уперше акт посвяти Росії та цілого світу Непорочному Серцю Діви Марії здійснив Папа Римський Пій ХІІ 1942 року. У 1984 році Святіший Отець Іван Павло ІІ відновив цей акт перед статуєю Фатімської Богородиці на площі Святого Петра в Римі. Утретє акт посвяти світу Непорочному Серцю Марії здійснив Папа Римський Франциск 13 жовтня 2013 року.
Третя таємниця стосувалася переслідування християн у ХХ ст. та замах на життя Папи Римського Івана Павла ІІ.
Незважаючи на сумний зміст послань, Пресвята Богородиця вказала й шлях, ідучи яким можна відвернути загрозу від людства. Цим шляхом є покаяння і безперервна молитва. Під час об’явлень дітям-пастушкам Діва Марія заповіла щодня відмовляти молитву на вервиці (розарії), роздумуючи при цьому над таїнствами народження, життя, смерті на хресті та Воскресіння Господа Ісуса Христа та Її власного життя. Вона закликала жертвувати цю щоденну вервицю за навернення й прощення грішників. Тоді з Її вуст прозвучали також особливі слова-благання:
О, наш любий Ісусе! Прости нам наші гріхи, Охорони нас від пекельного вогню, Провадь усі душі до неба, А особливо ті, що найбільше потребують Твого милосердя!
Фатімська молитва швидко стала однією з найвідоміших і найчастіше відмолюваних молитов та увійшла до складу Розарію (молитви на вервиці), де нею завершують кожну таємницю.
Молитву на вервиці, що її Пресвята Богородиця заповіла відмовляти щодня, називають «маленьким Євангелієм від Марії», оскільки в цій молитві ми можемо споглядати нашого Господа Ісуса Христа очима і серцем Його Найсвятішої Матері.
Щоб підтвердити правдивість Своїх об’явлень, а також свідчень дітей, до яких ставились із недовірою, Діва Марія пообіцяла пастушкам показати видиме знамення своєї присутності. 13 жовтня 1917 року, під час Її останнього об’явлення, на очах у багатотисячного натовпу сталося чудо, яке назвали «чудо Сонця», або «танець Сонця». Тоді небесне світило протягом 10 хвилин оберталося навколо себе, як колесо, зблискуючи яскравими різнокольоровими спалахами, та рухалося по небу. Чудо можна було спостерігати не тільки на Кова-да-Ірія, але й за багато кілометрів від місця об’явлення.
Під час своєї останньої появи Діва Марія назвала Себе Матір’ю Вервиці і попросила збудувати на місці Її об’явлення каплицю, де люди зможуть вшановувати Її. За кілька років каплиця була збудована, проте увага паломників до Фатімської святині виявилася такою великою, її благодатна сила такою притягальною, що незабаром тут виник великий санктуарій, слава про який розійшлася на цілий світ.
***
Сьогодні Санктуарій Діви Марії Фатімської (інша назва – Санктуарій Діви Марії Вервиці Фатімської) – це великий архітектурний комплекс, до складу якого входить кілька храмів та велика Молитовна площа, на якій щороку 13 травня відбуваються цілонічні молитовні святкування, в яких беруть участь тисячі паломників із цілого світу.
Малу каплицю Об’явлення Богородиці по праву вважають серцем і перлиною санктуарію. Вона збудована 1919 року на прохання, що його висловила сама Діва Марія. У каплиці з 1920 року виставлена статуя Пресвятої Богородиці Фатімської, що точно відтворює Її образ, який бачила та описала с. Люсія Сантос. Фігурка Богородиці стоїть на п’єдесталі, встановленому на місці, де ріс дуб, над яким пастушкам з’являлася Світла Панна. У 1946 році статуя Діви Марії Фатімської була коронована на знак особливої шани від Церкви. Над короною, яка увінчує голову Цариці Неба, працювали 12 майстрів-ювелірів, вона виготовлена зі щирого золота, прикрашена перлами та дорогоцінним камінням. Папи Римські Блаженний Іван Павло ІІ та Бенедикт ХVІ свого часу подарували Богородиці Фатімській Золоті Троянди. В корону Діви Марії вмонтована також куля, що вцілила в Папу Івана Павла ІІ під час замаху на нього 1981 року. Тоді від смертельного поранення Понтифіка врятувало лише те, що він обернувся на дівчинку в натовпі, яка тримала в руках образ Богородиці Фатімської.
Щороку 13 травня статуя Фатімської Богородиці покидає каплицю. Її виносять на площу перед церквою, щоб тисячі молільників могли бачити Її і молитися перед нею. Традиційно у Фатімі моляться за навернення світу та окремих народів, які найбільше цього потребують. Але паломники приїздять сюди також особистими проханнями, просячи про зцілення від недугів і невиліковних хвороб.
Навпроти каплиці Об’явлення розташована базиліка Діви Марії Вервиці Фатімської. Храм, що здатний вмістити до 800 чоловік, має 14 бічних вівтарів, присвячених 14 таїнствам вервиці. Останньому, 15-ому таїнству присвячений головний вівтар базиліки, де виставлена скульптура «Пресвята Трійця коронує Пречисту Діву Марію на Царицю Неба і Землі». Півколом базиліку оточує колонада з 200 колон із 14-ма вівтарями. На колонаді розташовані статуї 17-ох великих католицьких святих, серед яких покровитель Фатіми – св. Антоній Падуанський, св. Тереза Авільська, св. Ігнатій Лойола. св. Йоан від Хреста та ін.
Каплицю Об’явлення та базиліку Вервиці Фатімської з’єднує велика Молитовна площа, яка своїми розмірами перевищує площу перед базилікою Святого Петра в Римі і здатна вмістити понад 200 тис. паломників. На знак особливого покаяння паломники намагаються пройти цю площу на колінах. Щоб подолати цей нелегкий шлях люди обмотують коліна тканиною, аби не поранити їх об каміння, і ця молитовна жертва зроджує в серцях людей особливий дух покаяння й смирення, а також вдячності Небесній Матері.
Уже на початку ХХІ ст. у санктуарії був збудований ще один великий храм – церква Пресвятої Тройці. Це велика споруда, розрахована на 8,5 тис. паломників. Особливою прикрасою храму є золота мозаїка, що прикрашає вівтарну стіну з зображенням сцени з 21-ої глави Одкровення Йоана Богослова, де описаний золотий престол Бога й Агнця, а також Небесний Єрусалим із постатями ангелів і святих. На мозаїці можна також побачити Пресвяту Богородицю, а біля неї Франциска й Жасінту, що їх Католицька Церква проголосила блаженними. Серед святих, зображених на мозаїці, є також постаті св. Володимира Великого й княгині Ольги, з якими пов’язане хрещення України-Руси.
На спогад про відвідини Фатіми Папою Римським Іваном Павлом ІІ та його особливу роль в історії цілого світу тут збудована також площа Івана Павла ІІ, де встановлена статуя Святішого Отця. На площі Папи Пія ХІІ височить величезне, 34-метрове Розп’яття.
Обабіч Молитовної площі спеціально для паломників збудовані житлові приміщення – Будинок Діви Марії з гори Кармель та Будинок Страждальної Діви Марії.
У Фатімі паломники також відвідують будинки, де мешкали родини Люсії Сантос та Франциска й Жасінти Марто.
Останні новини
У п’ятницю, 29 листопада, тисячі вірян прибули до Відпустового центру, щоби молитися за заступництвом блаженного Симеона Лукача. Цього разу нічні...
Цієї середи, 30 жовтня, у Відпустовому центрі блаженного Симеона відбувся молитовний вечір, присвячений вшануванню пам’яті блаженного священномученика Олексія Зарицького. У...
У вівторок, 29 жовтня, у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача провели традиційні молитовні чування. Очолив моління єпископ-помічник Мукачівської греко-католицької єпархії...
У вівторок, 22 жовтня, у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача відбулося урочисте почитання особи святого Папи Івана-Павла II. Рівно 46...
Цієї суботи, 18 жовтня, у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача відбулися особливі моління, присвячені 105-й річниці ієрейських свячень мужа віри...
У п’ятницю, 4 жовтня, у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача відбулася проща спільноти «Матерів в молитві» Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ. Майже...