Старунські волохаті носороги і мамонт
Старунські волохаті носороги і мамонт

Науковий фільм “Старуня: прихована історія”, створений знімальною групою Івано-Франківського ОТБ “Галичина”. Знімальна група здійснила екскурс в історію села Старуня, де у 1929 році була виявлена рідкісна палеонтологічна знахідка – волохаті носороги і мамонт, які пролежали у землі щонайменше 20 тисяч років і добре збереглися.

Старунські волохаті носороги і мамонт
Старунські волохаті носороги і мамонт

Знайдені експонати були настільки науково цінними, що поповнили колекції природничих музеїв у Львові та Кракові, а їхні копії – музеї світу. Проте ця знахідка виявилась не єдиною у Старуні: у 1977 році про себе заявив грязьовий вулкан, що виник унаслідок розробок родовищ нафти та озокериту майже століття тому. Власне властивості озокериту стали запорукою збереження знайдених прадавніх тварин у ґрунті, інформує прес-служба ІФНТУНГ.

Професор кафедри екології, доктор геолого-мінералогічних наук Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Олег Адаменко наголосив на унікальності Старунського наукового феномену, вважаючи його “історико-геологічним репером, що дозволяє хронологічно відновити історію та коливання кліматів у нашому регіоні, пояснити існування на цих територіях відповідної флори і фауни”.

Старунські волохаті носороги і мамонт
Старунські волохаті носороги і мамонт

Науковці університету планують відкрити в Геологічному музеї інтерактивну експозицію (3-D об’єкти), присвячену науковому феномену Старуні. Ба більше, науковці ІФНТУНГ спільно з органами місцевого самоврядування села та Богородчанського району працюють над проектом створення у селі екологічно-туристичного центру – парку Льодовикового періоду, який, як переконані в університеті, може стати повноцінним туристичним об’єктом.

Над проектом майбутнього парку працює доцент кафедри екології ІФНТУНГ Денис Зорін, поєднуючи у своїй розробці природні багатства цього краю, які дозволяють пізнавати, відпочивати і оздоровлюватись, та сучасні технології. Науковці ІФНТУНГ докладають чималих зусиль, щоб залучати інвестиції в цей проект, що сприяє розвитку туристичної галузі області, її економічному зростанню.