Чотири повернення Симеона Лукача в рідне село

Чотири повернення Симеона Лукача в рідне село

02.04.2021

Вже нині далекого, 13 січня 2012 року, в Старуні відбулася подія, яка увійде в історію села, кожної його родини. Її запам’ятають всі, хто був там присутній. В переддень великого празника Найменування Господнього до храму апостолів Петра і Павла було урочисто перенесено часточку мощей блаженного священномученика Симеона Лукача з Архікатедрального собору, що в Івано-Франківську, для молитовного почитання і прилюдного вшанування.

Почесну місію передачі мощей отцю-пароху храму Ярославу Середюку здійснив отець Йосафат Бойко. Ця подія стала четвертим поверненням Симеона Лукача у рідне село. Чому четвертим, спробую пояснити.

Так склалася доля, що селянський син з великої побожної родини не продовжив справу життя своїх батьків та односельчан. Господь приготував йому інше життя, бо покликав його до священничої діяльності, нагородив феноменальними здібностями та працьовитістю, але головне – самопожертвою і силою духа. Тому, закінчивши школу в 1910 р., Симеон навчався в Коломийській гімназії та Станиславівській духовній семінарії.

Його успіхи в духовній освіті були такими високими, що в 1929 році о. Симеона призначають професором богослов’я Станиславівської духовної семінарії, в якій він викладав до 1945 року. Власне, в тому році відбулася подія, до якої, Господь готував о. Симеона. Починається період мучеництва за віру. Відчуваючи небезпеку, яка нависла над греко-католицькою церквою після війни, владика Григорій Хомишин таємно уділив Симеону Лукачу єпископську хіротонію.

Церква пішла у підпілля. Нововисвячений єпископ після закриття духовної семінарії і довгих років відсутності вперше повертається до рідної Старуні. Живе в батьківській хаті і підпільно виконує священичі обов’язки.

З цієї хати через чотири роки, в 1949 р. його забирають в тюрму, засуджують на 10 років і відсилають в Красноярский край.

В 1955 році владика Симеон Лукач ВДРУГЕ повертається до рідного села і продовжує душпастирську роботу серед своїх односельчан.

1962 рік – другий арешт владики, який підірвав його здоров’я. У березні 1964 року смертельно хворого владику Симеона тюремники привозять додому, в рідну хату. Це було його ТРЕТЄ повернення до Старуні.

22 серпня 1964 року, в суботу, Владика Симеон Лукач помер. Поховали його на сільському цвинтарі біля могили сестри.

Здавалось би, що із закінченням земного життя, людина живе лише у світлій пам’яті близьких людей. Однак, владика Симеон Лукач був не просто людиною, не просто священником, його життя – це яскравий приклад жертовного мученика за віру і рідну греко-католицьку церкву не колись, а відносно недавно, в ХХ столітті.

Ще живуть люди, його земляки, які пам’ятають владику, який висвячував у підпіллі молодих священників, хрестив їхніх дітей, давав шлюби, відправляв у інший світ. Всі вони зберегли глибоку віру, яку він засіяв у серцях людей в час комуністичного тоталітарного режиму, від якого постраждав, втративши здоров’я і життя. Тому, враховуючи заслуги владики Симеона, Папа Римський Іван Павло ІІ проголосив його Блаженним Мучеником, а тлінні останки цього мужнього Христового Визнавця були перенесені зі Старуні до Івано-Франківського Катедрального Собору Воскресіння Христового 19 жовтня 2003 року.

У Старуні залишився лише пам’ятник, встановлений на подвір’ї церкви св. Параскевії. Старунці ніби осиротіли.

Вихід був знайдений. Отець Ярослав Середюк від імені парафіян церкви ап. Петра і Павла пише лист-звернення до Архієпископа і Митрополита Івано-Франківської УГКЦ Володимира Війтишина з проханням передачі частини мощів Бл. Великомученика Симеона Лукача для прилюдного почитання вірними. Дане прохання було виконано.

Тому ЧЕТВЕРТЕ повернення Владики Симеона до рідної Старуні у вигляді його мощей відкрило нову сторінку його духовного життя, яке звершується ось уже десять років. Воно розпочалося тоді, коли почалися традиційні відправи у першу суботу місяця з молитвою до мощей блаженного Симеона, коли його ікона подорожувала від хати до хати віруючих старунців, приносячи їм Божу благодать, за посередництвом Владики.

А далі ще більше: в храмі святих апостолів Петра і Павла започатковуються нічні чування, на його території звели музей «Блаженного Симеона Лукача і підпільної УГКЦ», а 27 вересня 2020 року вперше проведено богослужіння на новозведеній Хресній Дорозі, аналогів якій точно немає в нашому краю. І весь цей комплекс споруд і богослужбових заходів тепер називається Центр паломника «Симеон Лукач».

Авторка: Ольга Чоп’як

Останні новини

Нічні чування, які щомісяця відбуваються у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача, зібрали понад дві тисячі вірян на молитву. Прочани прибувають...

У четвер, 22 серпня, у Старуні провели молитовні чування-відпуст з нагоди 60-ї річниці від дня народження для Неба блаженного священномученика...

Спільні моління тисяч прочан під проводом Владики Венедикта Алексійчука, роздуми на Хресній Дорозі нашого Спасителя та уділення повного відпусту –...

Щомісяця все більше паломників прибуває до Відпустового центру блаженного Симеона Лукача, щоб спільно вимолювати у Господа заступництва для нашої землі...

«28 сімей — 28 ікон»: саме така ініціатива стартувала у січні цього року у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача, що...

«Симеон Лукач є прославлений блаженним тому, що він хотів перебувати й шукав зустрічі із Тим, Який є Святим. Просімо заступництва...