Історія с.Старуня

В час, коли вперше згадується Старуня, Галичиною правив король Володислав. «…Сей» Володислав правив Галичиною 6 літ під зверхністю угорського короля (М. Грушевський «Історія України»).
Старунський грязьовий вулкан

В с. Старуня є грязьовий вулкан. Геологічна пам’ятка природи — єдиний і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але й у світі.
Палеонтологічні знахідки льодовикової доби
Мамут та супутня фауна

5 жовтня 1907 року під час підземних робіт у копальні озокериту, яка належала німецькій фірмі братів Кампе, на глибині 12,5 м знайшли бальзамоване тіло мамута (Elephas primigenius Blmb.). Знахідці спершу не надали значення, а робітники розтягли по домівках частину шкури, використавши її на пошиття постолів. Лише згодом про мамута доповіли владі в Богородчанах, яка, в свою чергу, повідомила науковців. Після проведених наукових досліджень видобуті рештки мамута 7 листопада 1907 року перевезли до музею Дідушицьких у Львові (тепер — Державний природознавчий музей НАН України).
Носоріг

6 листопада 1907 року у тій самій копальні на глибині 17,6 м знайдено великий фрагмент забальзамованого волохатого носорога (Rhinoceros antiquitatis Blmb.). Після цього розкопки в копальні тривали до 25 листопада, але не дали нових результатів. Знахідку 24 липня 1908 року перевезли до музею ім. Дідушицьких. Тут її разом із мамонтом передали до палеонтологічних зборів і розмістили в одній із найбільших зал 2-го поверху.
Палеонтологічні дослідження околиць Старуні відновили 1976 року. На сьогоднішній день території площею 60 га надано статус геологічної пам’ятки загальнодержавного значення. Згодом створили Старунський геодинамічний полігон (до його складу ввійшов і грязьовий вулкан).