Місцевість

Історія с.Старуня

с.Старуня
с.Старуня

В час, коли вперше згадується Старуня, Галичиною правив король Володислав. «…Сей» Володислав правив Галичиною 6 літ під зверхністю угорського короля (М. Грушевський «Історія України»).

Дізнатись більше

Саме в цьому 1378 році Володислав Опольський у Львові дає село Старуня синам Драгомиру і Некрину. Ось як пише про це «Словник староу-країнської мови»: «Узрівши есми на вірную службу Драгомиру і на Некрину дали єсми їм 2 села на ім’я село Старуня, а другоє село Новоє – 1378 рік». Вже в самій назві – старовинність, старовизна, давність.

На території села знайдено 17 давніх людських поселень VII–V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та Кам’яні вироби. На думку вчених, саме наявність сировини для виготовлення знарядь праці, сприятливий клімат, водні ресурси, багата фауна і рослинність привабили давню людину в цю місцевість. За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку. З кінця XIX ст. в Старуні діяла шахта озокериту.

Також с. Старуня – це Бойківський край. Бойки виділяються з основної маси населення характерними етнопсихологічними рисами, насамперед вдумливістю, старанністю, надійністю. Старунські люди справді вдумливі, з почуттям власної гідності.

 

 

Старунський грязьовий вулкан

Старунський грязьовий вулкан
Старунський грязьовий вулкан

В с. Старуня є грязьовий вулкан. Геологічна пам’ятка природи — єдиний і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але й у світі.

Дізнатись більше

Своїм виникненням він зобов’язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Вперше вулкан проявив себе 1977 року, після землетрусу в горах Вранча в Румунії, та сягав висоти 3 м. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з’явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і зараз у рельєфі нагадує грязеву пляму. Сьогодні вулкан має 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники. Водночас наявні на території Старунського вулкану озокерит, гарячі грязі, води високої мінералізації мають цінні лікувальні властивості.

 

 

Палеонтологічні знахідки льодовикової доби

 

Мамут та супутня фауна

Старунські волохаті носороги і мамонт
Старунські волохаті носороги і мамонт

5 жовтня 1907 року під час підземних робіт у копальні озокериту, яка належала німецькій фірмі братів Кампе, на глибині 12,5 м знайшли бальзамоване тіло мамута (Elephas primigenius Blmb.). Знахідці спершу не надали значення, а робітники розтягли по домівках частину шкури, використавши її на пошиття постолів. Лише згодом про мамута доповіли владі в Богородчанах, яка, в свою чергу, повідомила науковців. Після проведених наукових досліджень видобуті рештки мамута 7 листопада 1907 року перевезли до музею Дідушицьких у Львові (тепер — Державний природознавчий музей НАН України).

Носоріг

Старунські волохаті носороги і мамонт
Старунські волохаті носороги і мамонт

6 листопада 1907 року у тій самій копальні на глибині 17,6 м знайдено великий фрагмент забальзамованого волохатого носорога (Rhinoceros antiquitatis Blmb.). Після цього розкопки в копальні тривали до 25 листопада, але не дали нових результатів. Знахідку 24 липня 1908 року перевезли до музею ім. Дідушицьких. Тут її разом із мамонтом передали до палеонтологічних зборів і розмістили в одній із найбільших зал 2-го поверху.

Палеонтологічні дослідження околиць Старуні відновили 1976 року. На сьогоднішній день території площею 60 га надано статус геологічної пам’ятки загальнодержавного значення. Згодом створили Старунський геодинамічний полігон (до його складу ввійшов і грязьовий вулкан).