
Музей дає можливість зберегти і поширити серед сучасників духовне та матеріальне надбання переслідуваної церкви: предмети побуту, одягу, тогочасну духовну друковану та рукописну літературу, елементи вишивки, священничий одяг, ризи, богослужбовий посуд, тогочасні фото, образи та ікони. Все це і багато іншого зможуть побачити відвідувачі, а найголовніше – детальніше познайомитися з особою блаженного Симеона Лукача, запалитися його ревністю у боротьбі за церкву та спасіння людських душ. Так у 2017 році на подвір’ї храму св. Петра і Павла розпочато будівництво музею «Блаженного Священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ».
А вже 29 квітня 2018 року Блаженніший Патріарх Святослав урочисто відкрив та освятив музей.
Серед експонатів музею «Блаженного Симеона та підпільної УГКЦ» можна побачити духовне та матеріальне надбання переслідуваної церкви: предмети побуту, одягу, духовну друковану та рукописну тогочасну літературу, елементи вишивки, священичий одяг, ризи, богослужбовий посуд, тогочасні фото, образи та ікони.
Окрім того тут представлені особисті речі Блаженного Симеона, так і речі, які належали мешканцям Старуні в 1946-1989 роках. Всі ці реліквії люди надзвичайно вірно зберігали у своїх домівках. Часто про це навіть не знали їхні рідні, оскільки будь-яка інформація, яка могла вийти «назовні», автоматично наражала відважних вірян на небезпеку бути висланим у Сибір або до ув’язнення.
Музей побудований у формі типової для Старуні хати початку ХХ ст. Він – дерев’яний. Після входу в «сіни» розділений на дві кімнати.
Справа розміщені речі, які були у вжитку в людей того періоду. Серед цікавинок, які тут представлені, можна побачити особисте взуття владики Симеона, а також кілька речей його гардеробу. Окрім того, тут також є чимало предметів повсякденного побуту блаженного та інших мешканців нашого села.
У залі ліворуч представлені безпосередньо речі блаженного Симеона. Тут є і його особисті речі, і водночас речі, які він використовував для богослужінь. Відвідувачі мають нагоду побачити фелони, епітрахилі, богослужбовий посуд, який використовував Владика, здійснюючи свою підпільну душпастирську опіку над вірянами.
На особливу увагу заслуговують книги, які представлені в цій самій залі. Тут можна побачити і тексти Божественної Літургії, молитовники та різні катехитичні повчання, які Владика Симеон писав від руки. Більше того, завдяки прекрасному каліграфічному почерку, під час підпілля з цих книг користало чимало вірних та духовенство.
Ще одним унікальним експонатом музею є Царські Двері з іконостаса храму св. Параскеви. Вони були в святині якраз в тому періоді, коли владика Симеон відвідував цю церкву.
Отож запрошуємо до нашого музею «Блаженного Симеона та підпільної УГКЦ», щоби на власні очі унікальні експонати музею.